خوب زندگی کنیم حتی اگر دیابت داریم

چگونه با داشتن دیابت به خوبی زندگی کنیم؟

امروزه جوامع  رو به پیشرفت  که آنها را جوامع در حال توسعه می نامیم در مسیر توسعه و پیشرفت با معضلاتی نیز روبرو می شوند که یکی از آن معضلات بیماریهای شایع  مثل دیابت می باشد که جامعه ما نیز در مسیر پیشرفت از این قائده مستثنی نمی باشد و ما شاهد بروز و گسترش انواع دیابت در کشورمان هستیم که علل و عوامل مختلفی موجب گسترش  این بیماری می باشد از آن جمله عادات غذایی غلط و استفاده از مواد فراوری شده .

بیماری دیابت در دو نوع مختلف وجود دارد: دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2

بیماری دیابت نوع 1 با تزریق انسولین قابل درمان است و دیابت نوع 2 با خوردن قرص به تجویز متخصص کنترل می شود اما خوردن دارو به تنهایی نمی تواند در طولانی مدت به شخص دیابتی کمک کند.

عدم پذیرش بیماری ، عدم توجه افراد مبتلا به دیابت نسبت به خودشان ،  عدم شناخت کافی از بیماریشان و راههای مقابله با آن می تواند در آینده شخص دیابتی و خانواده وی را دچار معضلات عدیده بنماید. این معضلات می تواند فرد دیابتی را در آینده دچار تالمات جسمی و روحی بنماید.

ضمناَ اطرافیان شخص دیابتی و جامعه ای که این افراد در آن زندگی می کنند متحمل زحمات و هزینه های گزافی بابت کنترل و درمان این بیماری می شوند. من با حضور 3 روزه در انجمن دیابت ایران  توانستم به این اطلاعات دست پیدا کنم و وظیفه خود دانستم برای کمک به دیابتی ها این مطالب را در وب لاگم قرار دهم تا شاید بتواند به دیگران نیز کمک کند .

مواردی که فرد دیابتی نوع 2 پس از مشخص شدن بیماریش بایستی انجام دهد به شرح زیر می باشد:

 1. کنترل روزانه قند خون

 2. داشتن یک دفتر گزارش روزانه برای ثبت قند خون فرد دیابتی در سه وعده غذایی و 2 ساعت پس از صرف غذا.

  توضیح: علت ضروری بودن ثبت قند خون فرد دیابتی در طول روز برای این است که شخص متوجه وضعیت قند خون خود باشد تا بتواند این گزارش های روزانه را با پزشک معالج خود مطرح ساخته تا در صورت صلاحدید پزشک بتواند داروهای خود  را کم کرده و از داروی کمتری استفاده کند.

 3. کنترل وزن در افرادی که وزن متعادلی دارند و جلوگیری از افزایش وزن در افرادی که دچار اضافه وزن هستند.

 4. انجام ورزش بصورت روزانه از 30 دقیقه تا 30/1 که این ورزش می تواند حتی یک پیاده روی ساده باشد.

 5. نداشتن استرس و دوری از محیطهایی که شخص را دچار فشار عصبی می کند.

 • عدم توجه افراد دیابتی نسبت به بیماری خود باعث افزایش نوسان قند خون در آنها می شود که این نوسان می تواند فرد را در نهایت دچار عوارض زیر  بنماید:

 1. سکته مغزی

 2. سکته قلبی

 3. عدم کارکرد صحیح کلیه ودر نهایت دیالیزی شدن فرد دیابتی.

 4. نابینایی

 5. قطع عضو

البته با رعایت تغذیه مناسب ، وزن ایده آل، ورزش متناسب، کاهش استرس و کنترل دائمی قند خون و مراجعه به پزشک در زمانهای مشخص می توان از عوارض و فجایع  این بیماری خطرناک وخاموش در امان ماند.

 • تغذیه مناسب برای فرد دیابتی چیست؟

باورهای غلطی نسبت به تغذیه دیابتی در جامعه ما از دیر باز رواج داشته از آن جمله استفاده از شیرینهای طبیعی و غیر فرآوری شده مثل کشمش، خرما و توت خشک به جای قند و شکر می باشد  در حالی که بعلت نزدیکی این مواد شیرین با ساختار بدن ما استفاده از همین مواد خوراکی نیز می تواند برای شخص دیابتی مضر باشد.

یک فرد دیابتی بایستی وعده های غذایی خود را در  طول  روز افزایش داده از حجم آن بکاهد.

بهترین پیشنهاد در این وعده های غذایی برای فرد دیابتی فرمول زیر می باشد طبق تقسیم بندی بشقاب به سه قسمت  که نصف بشقاب سبزیجات ، یک سوم آن کربوهیدارت و یک سوم باقیمانده پروتیین باشد : ( تصویر 1)

 

تصویر 1

 

چربی کم +  فیبر بالا +  کربوهیدارت محاسبه شده.( تصویر2)

 

(تصویر2)

کربوهیدارتها یا نشاسته ها از جمله مواد غذایی هستند که دارای قند می باشند و فرد دیابتی بایستی نسبت به میزان مصرف اینگونه مواد غذایی دقت نظر داشته باشد .

متخصصین تغذیه دیابت کربوهیدراتها را بر حسب واحد تقسیم بندی نموده اند  و بر معتقد هستند هر فرد دیابتی مجاز است در روز 12- 15 واحد کربوهیدارت در سبد غذایی خود داشته باشد که در جدول زیر این مواد ذکر شده است:

لازم به ذکر است که اندازه مشت هر شخص می تواند میزان خوراکی هر واحد را نشان دهد .

نام خوراکی و اندازه آن

میزان واحد

سیب

1 واحد

پرتقال

1 وحد

2 قاشق سوپخوری

1 واحد

زردآلو 2 عدد

1 واحد

انجیر 1 عدد

1 واحد

جو 2 قاشق سوپخوری

1 واحد

نان 20 گرم

1 واحد

توضیح : البته میزان بیشتر خوراکی ها و اندازه آنها در کتاب تغذیه و دیابت  خانم دکتر طالقانی موجود می باشد .

نکته دیگری که قابل توجه است میزان مصرف روغن می باشد که روزانه 1 قاشق سوپخوری پیشنهاد می شود حال میخواهد روغن سرخ کردنی باشد یا روغن زیتون .

مسلئه قابل توجه این است که مراقب باشیم دچار اضافه وزن نشویم یا اگر شدیم نسبت به کم کردن وزن خود اقدام کنیم.این به آن معنی نیست که خود را اذیت کنید فقط بعنوان یک شخص دیابتی هنگامی که قند خود را اندازه می گیرم متوجه می شویم که می توانیم شیرینی بخوریم یا خیر  و با توجه به وضعیت بدن خودمان به تغذیه بپردازیم.

یادمان باشد که بدن ما دارای فهم است و خودش با ما صحبت می کند اگر ما با مهربانی و با دقت به علائم بدنمان توجه کنیم هیچگاه دچار بیماری نمی شویم.

/ 0 نظر / 73 بازدید